wtorek, 28 października 2014

MAKARON Z KREWETKAMI, PIECZARKAMI, ZIELONYM GROSZKIEM I RUKOLĄ


Składniki:

1/2 opakowania makaronu spaghetti
250 g mrożonych krewetek
10-12 pieczarek
1/2 filiżanki mrożonego zielonego groszku
1 cebula
1/2 opakowania rukoli
3 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
sól, pieprz

Dawno nie czułam się tak wypoczęta. Dodatkowa godzina snu potrafi zdziałać cuda. W tym roku chyba po raz pierwszy byłam przygotowana na zmianę czasu i nic mnie nie zaskoczyło. Do tej pory jakoś zawsze umykał mi fakt to to już tej nocy. Raz pamiętam umówiłam się ze znajomymi do kina w niedzielę, zaraz po zmianie czasu. Oczywiście byliśmy godzinę za wcześnie i postanowiliśmy poczekać w knajpie. Jak już zasiedlismy za stołem,to wiadomo, że na żaden film nie dotarliśmy. Pocieszające było jedynie to, że nie tylko ja okazałam się gapą, a wszyscy z nas ;-)
Makaron, który dziś prezentuję przygotować da redę każdy, nawet największa gapa. Wystarczy na patelni podsmażyć posiekany czosnek i cebulę, a następnie pokrojone pieczarki. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy rozmrożone wczesniej krewetki i podsmażamy wszystko razem mieszajac od czasu do czasu. Pieczarki puszczą trochę soków i o to nam chodzi. Jeżeli płyn zbyt szybko się wygotuje należy uzupełnic go wodą (ewentualnie białym winem). Dodajemy jeszcze mrożony groszek i dusimy wszystko na wolnym ogniu przez 2-3 minuty. Zawartość patelni mieszamy z ugotowanym al dente makaronem i świeżą rukolą. Każdą porcję oprószamy świeżo mielonym pieprzem i gotowe. Powodzenia i smacznego!




piątek, 17 października 2014

SAŁATKA Z RUKOLĄ, KOZIM SEREM I BORÓWKAMI AMERYKAŃSKIMI


Składniki:

rukola
sałata lodowa
pomidor
kozi ser
borówka amerykańska
cebula cukrowa
tymianek
oliwa z oliwek
syrop z pędów sosny

No i zaczęła się szaruga i plucha. Niebo w kolorze brudnej ścierki do podłogi to teraz będzie codzienność. Oj, nie dodaje to energii. Zapalone od rana światło w pokoju jeszcze bardziej dołuje. Kolorowe do tej pory liście też jakoś posmutniały. Całe szczęście jeszcze przez jakiś czas dostępne będą wspaniałe warzywa i owoce. Wzięłam wczoraj do ręki pomidora - pięknie wybarwionego z uprawy gruntowej. Cudownie pachniał. Pachniał słodyczą, latem i słońcem. Już tęsknię...A najgorsze dopiero przed mani. Wszystkim z podobnymi problemami sugeruję talerz wspomnień - sałatkę z borówkami amerykańskimi i kozim serem. Rukolę i sałatę lodową mieszamy, dodajemy kawałki pomidora, cukrowej cebuli, plastry sera i garść borówki amerykańskiej. Wszystko skrapiamy sokiem z pędów sosny, oliwą z oliwek i oprószamy tymiankiem. Szybki i prosty sposób na podróż w czasie :-) Powodzenia i smacznego!




wtorek, 14 października 2014

PAPRYKA FASZEROWANA KASZĄ JAGLANĄ I WARZYWAMI


Składniki:

8-10 kolorowych papryk
400 g kaszy jaglanej
opakowanie świeżego szpinaku
cukinia
czerwona cebula
marchewka
2 kostki rosołowe
olej
sól, pieprz

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas ciepłem. Fantastycznie jest. Tylko chodzi mi po głowie myśl czy później nie przyjdzie nam za to zapłacić. Zazwyczaj tak jest. Teraz ciepło, a jak zima już gruchnie to uszy nam odmarzną. Kilka dni siarczystego mrozu będzie do zaakceptowania, ale jak pomyślę o możliwym zimnie utrzymującym się do marca czy kwietnia to już chyba wolę by trochę teraz popadał deszcz. Hmm, no cóż, nie mam na to wpływu. Wpływ mam za to, na to, co ląduje na moim talerzu, a jesienią wiadomo - papryka faszerowana jest obowiązkowa. Najczęściej faszeruje się ją klasycznym gołąbkowym nadzieniem (mięso+ryż). Ja proponuję coś bezmięsnego i z kaszą jaglaną zamiast ryżu :-)
Na oliwie podsmażamy posiekaną cebulę. Po chwili dodajemy startą na tarce o grubych oczkach marchewkę oraz pokrojoną w kostkę cukinię. Doprawiamy je do smaku solą i pieprzem. Podsmażamy mieszając od czasu do czasu aż warzywa trochę zmiękną. Nie muszą być całkiem miękkie ponieważ będą się jeszcze gotowały. Na sam koniec wrzucamy liście szpinaku i mieszamy. Szpinak bardzo szybko traci na objętości. Minutka wystarczy. Podsmażone warzywa mieszamy z ugotowaną kaszą. Na opakowaniu są wskazówki jak najlepiej ją ugotować. Sprawdzamy smak farszu i ewentualnie doprawiamy. Farszem nadziewamy pozbawione gniazd nasiennych papryki. Układamy je na dnie dużego garnka i zalewamy wodą (do 3/4 wysokości papryk). Dodajemy kostki rosołowe i gotujemy pod przykryciem do miękkości ( 30-40 minut powinno wystarczyć). Powodzenia i smacznego!




piątek, 10 października 2014

PIECZONY PSTRĄG


Składniki:

patroszony pstrąg
czosnek
natka pietruszki
sól, pieprz

Wiem, wiem. Trochę mnie nie było. Trochę za długie to milczenie. Mam o to do siebie ogromne pretensje ale za dużo się działo. Pewne sprawy musiałam pozamykać, a inne niespodziewanie pojawiły się. Najważniejsze, że jestem ( ach ta moja wrodzona skromność;-)). Jestem i na początek mam coś niezmiernie prostego. Oczywiście dla tych co nie brzydzą się dotykać surowej ryby, bo znam i takich co uznają ten przepis za niewykonalny z racji bliskich kontaktów z obślizgłą i obrzydliwą, według nich, rybią skórą. Ja cały czas zachęcam do walki z fobią - warto! Rybę należy opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem i oprószyć solą i pieprzem - z wierzchu i w środku. Do środka każdej ryby wyciskamy po 2 ząbki czosnku i wkładamy kilka gałązek natki pietruszki. Wstawiamy ryby do piekarnika nagrzanego do 180 C i pieczemy przez 20-25 minut. Ot, cała filozofia! Polecam spożywać rybkę w towarzystwie jakiejś sałaty i chrupiącego pieczywa. Powodzenia i smacznego!